پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان میزبان نخستین رویداد استارتاپی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی

نخستین رویداد استارتاپی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی به همت اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان و همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان و شرکت نیکران موتور در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی  دانشگاه سمنان، دکتر سیف اله سعدالدین رئیس دانشگاه سمنان در این رویداد گفت: تمرکز ویژه بر روی رویداد استارتاپی منجر به ایجاد اشتغال دانش بنیان و پایدار می شود که با تمرکز بر این موضوع، امید است بتوان نسل گونه یوزپلنگ آسیایی را پایدار نگه داشت.

دکتر سیف الله سعدالدین شعار دانشگاه سمنان را توسعه جامع دانش بنیان، توسعه همه جانبه و توسعه منظومه ای به نوعی که بتواند تمام مؤلفه های مختلف مرتبط با علوم و پژوهش، کارآفرینی، فناوری و نوآوری و اثرگذاری اجتماعی را در خود داشته باشد، بیان کرد و گفت: دانشگاه سمنان جز معدود دانشگاه‌هایی است که پارک علم و فناوری دارد و در حال حاضر اولین پارک دانشگاهی دارای مجوز قطعی کشور است.

دکتر سعدالدین افزود: ما معتقدیم در تمام زمینه‌های تخصصی در راستای سیاست‌های همه گانه نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌توانیم اثرگذار باشیم و با تکیه بر دانش، اشتغال پایدار ایجاد کنیم و امیدواریم با ایده‌های علمی و عملیاتی این رویداد استارتاپی، بیش از پیش به مسئله حفظ محیط زیست بپردازیم.

در ادامه  بهرامعلی ظاهری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان ضمن قدر دانی از  تلاشهای رئیس دانشگاه و رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان گفت : براساس تفاهم‌نامه همکاری بین پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان و اداره کل محیط زیست استان سمنان با عنوان «خانه فناور محیط زیست»، عوامل اجرایی و فناوران می توانند از علوم نوین برای حفظ محیط زیست بهره‌مند شوند.

بهرامعلی ظاهری به وسعت و تنوع زیستی استان سمنان اشاره کرد و گفت: 10 گونه از گربه‌سانان در ایران شناسایی شده‌اند که هشت گونه از آنها، در استان سمنان زیست می‌کنند و به لحاظ تعداد و جمعیت، قابل‌توجه هستند و متاسفانه این هشت گونه، تا مرز انقراض پیش رفته ولی بدلیل حمایت‌های مردمی و حضور اندیشمندان و پاکبانان از انقراض جدی آنان جلوگیری شده است.

در این رویداد، دکتر غلامرضا ابدالی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش کشور نیز به اهمیت یوز آسیایی در دنیا اشاره کرد و گفت: در کشور پهناور ایران حدود ۱۳۰۰ مهره‌دار وجود دارد ولی یوز آسیایی مورد توجه ایران و تمام دنیاست و چشم جهان به ماست تا بتوانیم این گونه با ارزش را حفظ کنیم.

غلامرضا ابدالی حفاظت درون زیستگاه و حفاظت خارج از زیستگاه را از جمله فعالیت های سازمان محیط زیست برشمرد و گفت : در حفاظت درون زیستگاه که وظیفه اصلی ماست باید تهدیدات را کاهش و نقاط قوت را افزایش دهیم، منابع آبی را حفظ و جاده ها را ایمن کنیم، و در حفاظت خارج از زیستگاه باید با رفتارشناسی سعی در حفظ گونه داشته باشیم.

در ادامه  دکتر باقر نظامی بلوچی، عضو هیأت علمی پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار نیز گفت :  در این رویداد ۳۷ طرح جهت بررسی به دبیرخانه رویداد ارسال شد که پس از ارزیابی های اولیه، ۸ طرح برای ارائه در اختتامیه رویداد انتخاب شدند.

در ادامه، صاحبان طرح های منتخب به ارائه طرح های خود پرداختند و بر اساس رای هیأت داوران و با در نظر گرفتن شاخص های نوآورانه و فناورانه بودن، قابلیت اجرا، قابلیت تجاری‌سازی و مناسب با شرایط کشور، دو طرح برتر و 3 طرح شایسته تقدیر شدند و مقرر شد دو طرح برتر به مرحله اجرا گذاشته شود.

لازم بذکر است ، طرح آقای بهرنگ اکرامی با عنوان «تولید جنین یوزپلنگ آسیایی» و طرح آقای مهدی گلستانی نسب با عنوان «تولید کیت مناسب جهت ارزیابی پتانسیل تولید مثلی» طرح های برتر این رویداد شناخته شدند و در پایان، از صاحبان طرح های برتر و شایسته تقدیر و همچنین داوران رویداد تقدیر بعمل آمد.

 

 کلمات کلیدی
سمیه عبداللهی
تهیه کننده:

سمیه عبداللهی

تصاویر

 -  -  -  -  -  -