معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم ؛

شرکتهای دانش بنیان 320 هزار شغل در کشور ایجاد کرده اند

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم گفت : شش هزار و 700 شرکت دانش بنیان در کشور موفق به ایجاد اشتغال برای 320 هزار نفر شده اند .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان ؛ معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری که به صورت مجازی در آئین قدر دانی از اساتید دانشگاه سمنان حضور داشت با اعلام این خبر گفت : هم اکنون در سطح کشور 49 پارک علم و فناوری ، سه پردیس فناوری و نوآوری ، 224 مرکز رشد ، 10 هزار و 700 واحد فناور ، و شش هزار و 700 شرکت دانش بنیان فعال هستند که  یک هزار و 700 شرکت در پارکهای علم و فناوری مستقر هستند .

دکتر علی خیرالدین افزود : شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارکهای علم و فناوری توانستند 65 هزار شغل و در مجموع شرکتهای دانش بنیان موفق به ایجاد اشتغال برای  320 هزار نفر شده اند .

وی اظهار داشت : در کشور 11 پارک دانشگاهی فعال است که دانشگاه سمنان هم جزء نخستن دانشگاههایی است که دارای پارک علم و فناوری است و خوشبختنانه در  استان سمنان دو پارک  علم و فناوری داریم که  از نظر فناوری این استان قطب محسوب می شود .

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری همچنین از ایجاد نخستین دهکده فناوری و نوآوری در خراسان رضوی خبر داد و گفت : سهم کشاورزی از درآمد ناخالص ملی 18 درصد است در حالیکه سهم بخش کشاورزی در شرکتهای دانش بنیان حدود چهار درصد است که این رقم نشان می دهد در این بخش جای کار بسیاری است و امیدواریم اساتیدی که در این زمینه فعال هستند در این بخش ورود نمایند .

دکتر خیرالدین با اشاره به اجرای طرح ملی ترویج کار آفرینی گفت : در این طرح ، هدف،  فرهنگ سازی و گفتمان فن آوری و نوآوری است و تمامی دستگاهها ، اساتید و دانشجویان می توانند با حضور در پارکهای علم و فناوری با دستاوردهای آنها آشنا شوند

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم گفت : در طرح گرنت و دستیار فناوری هر دانشکده بسته به تخصص خود می تواند فعالیت نماید ، به طور مثال دانشکده علوم انسانی می تواند در حوزه فناوری نرم ، دانشکده هنر و معماری در حوزه شرکتهای خلاق و ... وارد شوند و این طرح ، ارتباط بین دانشجویان و اساتید با مباحث فناوری است و پتانسیل بالایی است که می توان از آن استفاده کرد .

دکتر خیرالدین همچنین به طرح جوانه اشاره کرد و گفت : در این طرح به دانشجویان تحصیلات تکمیلی که دارای پایان نامه و رساله در حوزه فناوری و نوآوری هستند بین 20 تا 80 میلیون تومان کمک می شود و تا کنون حدود 700 عضو هیات علمی در این خصوص اعلام آمادگی کرده اند .

وی با اشاره به طرح  دستیار فناوری گفت : در این طرح دانشگاه می تواند به دانشجویانی که علاقه مند هستند در حوزه فناوری فعالیت کنند ، تاشش ماه مبلغ یک میلیون تومان برای دانشجویان کارشناسی ، دو میلیون تومان برای دانشجویان کارشناسی ارشد و سه میلیون تومان  برای دانشجویان دکتری به صورت ماهیانه پرداخت نماید .

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم افزود : در سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان ) که رونمایی شده پایان نامه های ارشد و دکتری نیاز محور  و نقشه جامع نیاز و ایده کشور ترسیم می شود .

دکتر خیرالدین خاطر نشان کرد : آئین نامه ای برای تحقق شعار سال 1401 نیز تدوین شده است .

 

کلمات کلیدی
سمیه عبداللهی
تهیه کننده:

سمیه عبداللهی

0 نظر برای این محتوا وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *