مشارکت دانشگاه سمنان در تکثیر یوزپلنگ آسیایی به عنوان گونه نادر جانوری در معرض انقراض

رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه سمنان از مشارکت این دانشکده در زمینه کمک به تکثیر گونه نادر جانوری (یوزپلنگ آسیایی ) خبر داد .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان ؛ دکتر محمد حسن یوسفی با اعلام این خبر گفت : بر اساس همکاری به عمل آمده بین دانشکده دامپزشکی دانشگاه سمنان و اداره کل محیط زیست استان سمنان، نحوه نمونه گیری مدفوع یوز پلنگ ماده به محیط بانان آموزش داده شد .

دکتر یوسفی افزود : پس از جمع آوری  نمونه ها در یک دوره ۳ ماهه و ارسال آنها  به دانشکده دامپزشکی دانشگاه سمنان ، میزان هورمون استروژن نمونه ها برابر پروتکل ابداعی و آزمایشات انجام شده در سایر کشورها در آزمایشگاه تحقیقات پیشرفته این دانشکده ، اندازه گیری و زمان دقیق فحلی (زمان جفت گیری ) یوز ماده در هر ماه تعیین و به محیط  زیست اعلام شد .

رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه سمنان افزود : پس از دو الی سه دوره تکرار این مراحل،  جفت گیری و آبستنی یوز ماده (ایران) صورت گرفت که منجر به تولد سه توله یوز شد که این اتفاق نخستین زایمان یوز آسیایی در اسارت است .

یاد آور می شود ؛ یازدهم اردیبهشت سال 1401 و پس از دو سال تلاش شبانه روزی متخصصان،  "ایران " تنها ماده یوز زادآور مرکز  تحقیقات بین المللی پارک ملی توران با "فیروز" یوز نر جوان زنده گیری شده از طبیعت مقدمه عمل لقاح را پس از ۳ مرحله معرفی و جداسازی انجام داد که خوشبختانه سه توله یوزپلنگ نر ، با موفقیت به دنیا آمدند که متاسفانه یک توله یوز به دلیل ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی آن تلف شد .

گفتنی است : کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی به عنوان زیستگاه های اصلی یوز ،تا به امروز مشاهده ‌شده است.

کلمات کلیدی
سمیه عبداللهی
تهیه کننده:

سمیه عبداللهی

تصاویر

 -  -  -  -

0 نظر برای این محتوا وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *