معرفی استان سمنان :

استان سمنان دارالمرحمه ایران، با مساحت ۹۷۴۹۱ کیلومتر مربع، هفتمین استان پهناور کشور با جمعیتی برابر 702360 نفر (براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1395) می باشد و کمتر از یک درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است.این استان از نظروسعت ۴ برابر استان تهران می باشدوهم اکنون شامل هشت شهرستان: سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار،مهدیشهر،آرادان، میامی و سرخه می باشد.

این استان در دوران باستان بخشی از چهاردهمین ایالت تاریخی ورن (ورنه) از تقسیمات شانزده گانه اوستایی بوده است.

از مشاهیر و مفاخر استان سمنان می توان به: فروغی بسطامی، شیخ ابوالحسن خرقانی، ابن یمین فرومدی، منوچهری دامغانی، شیخ علاءالدّوله سمنانی، حاج ملاعلی سمنانی( ملقب به حکیم الهی) اشاره نمود.

 

این استان به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی و قرارگیری در مرکز کشور، استانی امن و دارای پتانسیل های فراوان محیطی، انسانی و اجتماعی جهت رسیدن به اهداف بلندمدت توسعه می باشد.           

از راهبردهای کلان توسعه استان سمنان توسعه فعالیت های آموزشی- تحقیقاتی دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و آموزش پزشکی از طریق افزایش همکاری های استانی، ملی و بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی به ویژه تحصیلات تکمیلی با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص، کارآمد و متناسب با مزیت های توسعه استان و نیاز بازار کار و همچنین توسعه و تقویت فعالیت های دانش محور و شرکت های دانش بنیان از طریق کانون های صنعت و دانش، پارک های علمی و فناوری و شهرک های فناوری در راستای تجاری سازی محصولات و همچنین تقویت مراکز علمی - پژوهشی در راستای انجام پژوهش های کاربردی متناسب با مزیت های اصلی توسعه استان و با رویکرد توانمندسازی نیروی کار و کارآفرینی می باشد.                                                               

میزان باسوادی جوامع یکی از شاخص های مهم توسعه انسانی آنها محسوب می شود و در واقع هرچه این نرخ نسبت به جوامع دیگر بالاتر باشد، نشانه توسعه یافتگی آن جامعه است. باسوادی بالا موجبات رشد و توسعه اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی مردم را فراهم می سازد که این خود مقدمه توسعه پایدار در جامعه است.

برخورداری از سطح بالای باسوادی و همچنین سرمایه انسانی متخصص و ماهر و بسیاری از موارد دیگر باعث شده است که در اسناد ملی توسعه، جایگاه ویژهای برای استان سمنان در نظر گرفته شود.

استان سمنان از نظر میزان باسوادی در بین استان های کشور رتبه سوم را دارا می باشد.

 

 

 

دروازه ارگ در شهرستان سمنان

 

مجموعه تاریخی بایزید بسطامی در شهرستان شاهرود

 

مجموعه تاریخی چشمه علی در شهرستان دامغان

 

مجموعه تاریخی قصر بهرام در شهرستان گرمسار

 

مسجد صاحب الزمان درشهرستان مهدیشهر

 

قلعه پاده در شهرستان آرادان

 

کاروانسرای میاندشت درشهرستان میامی

 

 

خانه حشمت لشکردر شهرستان سرخه