اطلاعیه ها

 

آمار بازدیدها

بازديدکنندگان اين صفحه :3095354
بازديدکنندگان امروز :721
کل بازديدکنندگان :38387322
بازديدکنندگان آنلاين :18
زمان بارگزاري صفحه :0/3125

ثانيه

 

تقویم

اوقات شرعینسخه چاپي ارسال به دوست

نگاهی گذرا به کارنامه ده ساله مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان


دفتر مرجع منطقه اي مالكيت فكري پارك علم و فناوري دانشگاه سمنان بعنوان مرجع منطقه‌اي مالكيت فكري فعاليت خود را از بدو تأسيس پارك علم و فناوري شروع نموده است تاكنون توانسته است نقش بسزايي در به ثبت رسانيدن اختراعات مخترعين جوان استان سمنان علی الخصوص دانشگاه سمنان داشته باشد.

این دفتر در آغاز فعالیت خود به کلیه مراجعین خود از جمله دانشجویان اعضای هیات علمی واحدهای فناور و سایر مراجعین، خدمات ارزیابی اختراع و تسهیل روند ثبت اختراع را ارائه می نمود که با ایجاد تغییراتی در روند ثبت اختراع و نیاز مراجعین خدمات ارائه مشاوره و راهنمایی در تدوین و نگارش متون ثبت اختراع- راهنمایی در نحوه انجام فرآیند ثبت اختراع در سایت ادراه مالکیت ارائه مشاوره در ثبت طرح صنعتی ثبت علائم تجاری- ارزیابی و اعلام نظر در خصوص وجود یا عدم وجود شرایط ثبت اختراع و همچنین اعتبارسنجی اختراعات ثبت شده (تاییدیه علمی) از دیگر خدمات این دفتر می باشد.

این دفتر براساس مجوزوزارت علوم تحقیقات و فناوری  در تیرماه سال 1392 به عنوان یکی از مراجع منطقه ای مالکیت فکری معرفی گردید که وظیفه ی ارزیابی اظهارنامه های درخواست ثبت اختراع ارسالی از سوی اداره ثبت اختراعات کشور و درخواست های تأییدیه علمی اختراع را به کمک متخصصین و اعضای هیات علمی بر عهده دارد.

اهم فعاليتهاي اين دفتر عبارتند از:

*      بررسي و صدور تأییدیه قابليت ثبت اختراع براي ايد‌هاي استعلامي از اداره ثبت اختراع.

*      حمايت مادی و معنوي از مخترعين و نوآوران دانشگاه جهت ثبت طبق ضوابط جاري.

*      مشاوره و اطلاع رساني به صورت مجازي (سايت های مرتبط) و حضوري.

*      ارائه مشاوره به اعضاي هيات علمي و دانشجویان دانشگاه سمنان برای ثبت اختراع مطابق ضوابط جاری.

*      مشاوره در جهت تكميل شرح و توصيف اختراع و اظهارنامه.

*      ارزيابي طرح‌هاي داراي ثبت اختراع جهت صدور تأييديه علمي اختراع بعنوان یکی از مراجع معتبر منطقه ای مورد تایید وزارت علوم.

*      برگزاري دوره‌ها و كارگاه‌هاي آموزشي ثبت اختراع، ثبت طرح صنعتی، ثبت علائم تجاری.

*      معرفی کارشناسان، ارزیابان و اعضا هیأت علمی برای حضور در دوره های آموزشی پیشرفته از محل ارتباطات دفتر با سازمانهای متولی در سطح ملی.

*      تصمیم گیری و سیاست گذاری ها به منظور تدوین دستور العمل های هم راستا با اهداف توسعه ای پارک و دانشگاه،

*      تشکیل شورای مالکیت فکری پارک علم و فناوری با رسالت ارتقا جایگاه فعالیت مالکیت فکری در دانشگاه سمنان در پارک علم و فناوری دانشگاه. (این شورا علاوه بر تدوین سیاست های کلی مالکیت فکری در مجموعه دانشگاه، تصمیم گیری و ارزیابی نهایی در خصوص اعطای امتیاز به پرونده های اعتبارسنجی مورد بررسی این دفتر را نیز بر عهده دارد.)

*      جمع آوری و ایجاد بانک اطلاعاتی کامل از مخترعین و ارزیابان همکار با این دفتر (بانک اطلاعاتی مذکور  جهت جذب واحدهای فناور دریافت مشاوره و استمرار همکاری متخصصین با پارک علم و فناوری بسیار مورد نیاز می باشد.)

اخذ نمایندگی کانون پتنت ایران:

کانون پتنت ایران یکی از مجموعه های وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می باشد که در ثبت اختراعات بین المللی از افراد متقاضی حمایت مادی و معنوی به عمل می آورد. دفتر مالکیت فکری پارک جهت تسهیل روند ثبت اختراعات بین المللی و در راستای انجام وظایف و رسالت خود جهت کمک و افزایش ثبت اختراعات بین المللی از سال 1392 به عنوان نمانیده کانون پتنت ایران نیز فعالیت دارد. با توجه به اینکه کانون پتنت حمایت مالی و حقوقی مناسبی از طرح های اختراعی دارد این بستر فرصت مناسبی را برای دانشگاهیان جهت حضور در عرصه های بین المللی پدید آورده است.

 اهم فعالیت های دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری  برای نوآوران به عنوان نماینده کانون پتنت ایران:

*      مشارکت در برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حوزه مالکیت فکری بصورت حضوری و غیرحضوری مطابق تقویم آموزشی کانون پتنت ایران

*      معرفی کانون پتنت ایران به اعضای هیئت‌علمی، دانشجویان و پژوهشگران از طرق مختلف.

*      برگزاری جلسات مشاوره با اساتید، دانشجویان و پژوهشگران مرکز ذی‌ربط، به‌منظور تشویق آن‌ها به ثبت اختراع در ادارات ثبت اختراع معتبر جهان از طریق کانون.

*      هدایت مخترعین و پژوهشگران دانشگاه سمنان برای ارسال درخواست‌های ثبت اختراع به کانون پتنت ایران؛ (مخترعین با مراجعه به دفاتر همکار و ارائه مستندات خود به مسئولین دفاتر، اختراع خود را افشا نموده و مسئولین دفاتر نیز با ارزیابی اولیه‌ درخواست که بیشتر مبتنی بر بررسی شکلی و دریافت مستندات لازم است، اطلاعات اختراع را در صورت احراز شرایط لازم از طریق سامانه ثبت درخواست که بر روی وبگاه کانون (www.patentoffice.ir)  قرار دارد، برای کانون پتنت ارسال می‌نمایند.

*      پیگیری امور ثبت اختراعات بین المللی از طریق کارشناسان دفتر.

*      پیگیری تأمین اعتبار هزینه ثبت اختراعات بین المللی از منابع کانون پتنت.

کارنامه دفتر مرجع منطقه ای مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان از نگاه آمار و نمودار

 


گروه خبری :اخبار تصویری پورتال خبری و وب سایت اصلی, همه خبر های دانشگاه, پارک علم و فناوری 1399/02/08 ساعت :١٥:٥٦ تعداد نمایش:628 کد خبر:١٨٦٠١

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 
 


 

آدرس دانشگاه : سمنان - روبروی پارک سوکان - پردیس شماره یک - سازمان مرکزی دانشگاه سمنان
کد پستی : 19111-35131    تلفن : 33654100-023         نمابر : 33321005-023
پست الکترونیکی روابط عمومی دانشگاه : news@semnan.ac.ir
تلفن روابط عمومی دانشگاه : 33654128-023

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه سمنان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا ملانع است.
Copyright © 2020 -Semnan university  All rights reserved