اطلاعیه ها

 

آمار بازدیدها

بازديدکنندگان اين صفحه :2112786
بازديدکنندگان امروز :4393
کل بازديدکنندگان :37867550
بازديدکنندگان آنلاين :12
زمان بارگزاري صفحه :0/2500

ثانيه

 

تقویم

اوقات شرعینسخه چاپي ارسال به دوست

در راستای افزایش فعالیت های پژوهشی و بین المللی دانشگاه؛

امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه سمنان، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

 تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری بین دانشگاه سمنان، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، در نشست مشترک مسؤولین دو طرف به امضاء رسید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان در این نشست که امروز در شیراز برگزار شد و رؤسای دو مجموعه، اعضای هیئت رئیسه دانشگاه سمنان و برخی مدیران دو مجموعه حضور داشتند، تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه سمنان و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به امضاء رسید که بر اساس این تفاهم نامه دو طرف در زمینه نمایه سازی اطلاعات و آمار تولیدات پژوهشگران دانشگاه در پایگاه های مرکز منطقه ای وISC، تبیین و تحقق شاخص‌های رتبه بندی دانشگاه و تعیین جایگاه دانشگاه در بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی، معرفی و ورود دانشگاه به نظام‌های بین المللی رتبه بندی، چاپ و انتشار نشریات معتبر علمی دانشگاه و درونداد و پردازش این مجلات در (ISC) و ایران ژورنال (نظام نمایه‌سازی مرکز منطقه‌ای) باهم همکاری می کنند.
همچنین اجرای فعالیت‌های پژوهشی در قالب طرح‌های تحقیقاتی مشترک، چاپ و انتشار کتاب های علمی دانشگاه و کتاب های همسو با اهداف سازمانی مرکز منطقه ای و ISC ، برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌ها، دوره‌های دانش‌افزایی و سمینارهای ملی و بین المللی به صورت مشترک، استفاده از توانمندی اعضای هیئت علمی برای همکاری های علمی و بین المللی در راستای تعامل با دانشگاه های کشورهای  جهان اسلام، تهیه مجلات و منابع علمی مورد نیاز و برگزاری دوره های فرصت مطالعاتی از دیگر موارد همکاری دو طرف است.
دکتر مسعود نصیری رئیس دانشگاه سمنان در این نشست ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های صورت گرفته توسط رایسست وISC و موفقیت های این دو سازمان، اظهار کرد: «نقش رایسست در تامین اطلاعات منابع علمی و نیز جایگاه ISC در رصد تولید علم و نیز مبحث رتبه بندی نشریات، محققان و دانشگاه ها برای ما بسیار ارزشمند است و خدمات مشاوره ای این مجموعه به ارتقاء جایگاه دانشگاه های کشور در سطح بین المللی کمک خواهد کرد.
رئیس دانشگاه سمنان ابراز امیدواری کرد که با سازمان دهی و تمرکز بخشی به رتبه بندی دانشگاه های کشور و محول نمودن این مهم به ISC، دانشگاه ها و مؤسسات علمی کشور هرچه بهتر ارزیابی شده و عملکرد آنها بهبود خواهد یافت».
وی در ادامه ابراز علاقه کرد در سایر حوزه ها نظیر انجام پروژه های تحقیقاتی، همکاری های بین المللی، برگزاری همایش ها، کارگاهها و نشست های علمی ملی و بین المللی و نیز چاپ نشریه و کتاب و موضوعات مورد علاقه دیگر تعاملات گسترده ای با رایسست و ISC شکل گیرد.
در ادامه دکتر سیف الله سعدالدین معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان به معرفی خدمات، زیرساخت ها، دستاوردها و فعالیتها و چشم اندازهای ملی و بین المللی دانشگاه سمنان پرداختند و خواستار همکاری هر چه بیشتر رایسست و ISC به منظور ارتقاء عملکرد علمی دانشگاه سمنان شدند..

در این نشست همچنین دکتر محمد جواد  دهقانی رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ضمن بیان خیر مقدم به حاضران در جلسه، از حضور دکتر مسعود نصیری رییس دانشگاه سمنان و هیئت همراه در مرکز منطقه ای و ISC تشکر نمود و به معرفی خدمات، زیرساخت ها، فعالیت ها، و دستاوردهای مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در عرصه های ملی و بین المللی پرداخت.

دکتر دهقانی با برشمردن اهداف و ماموریت های کلان دوسازمان، بر اهمیت تبدیل مرکز منطقه ای به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی مورد نیاز کشور به منظور نظام مند کردن هزینه های کشور در رابطه با تامین و خرید پایگاه های اطلاعاتی بین المللی تاکید نموده و آن یکی از اهداف مهم این سازمان دانست.
وی از طرف مرکز منطقه ای و ISC، در خصوص همکاری با دانشگاه سمنان در حوزه های مختلف از جمله برگزاری کارگاه های آموزشی علم سنجی برای واحدهای آن دانشگاه، همکاری در جهت معرفی و ورود دانشگاه در نظام های رتبه بندی بین المللی، نمایه سازی مجلات منتشره توسط واحدهای دانشگاه سمنان در فهرست نشریات ISC اعلام آمادگی نمود.
دهقانی ادامه داد: «هدف نهایی ما این است که رایسست و ISC را به مراکزی برای ثبت نشریات علمی و ارزش گذاری نشریات، دانشگاهها و دانشمندان در سطح منطقه و جهان اسلام تبدیل نمائیم».

دکتر دهقانی در ادامه به چگونگی تأسیس و فعالیت های ISC پرداخت و اظهار کرد: ISC  «در سال ۱۳۸۷ و پیرو مصوبه چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی و با تایید و همکاری آیسسکو در شیراز تاسیس شد. این پایگاه دارای یک شورای راهبری است که در آن شخصیت ها و نمایندگان نهادها و وزارتخانه های مختلف مانند وزیر عتف، معاونان وزارتین و … عضو هستند. ضمناً یک کمیته اجرایی نیز تعریف شده است که اعضای آن از نمایندگان مناطق جغرافیایی مختلف کشورهای اسلامی انتخاب شده اند و خاطر نشان کرد ISC یکی از معدود سازمان هایی در کشور است که ساختار اجرایی آن نیز بین المللی است و هدف این پایگاه ارزش گذاری علمی نشریات، دانشمندان و رتبه بندی دانشگاه های کشورهای اسلامی است».

وی گفت: «مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری براساس تفاهم نامه همکاری میان فرهنگستان علوم جهان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده و هدف اصلی این مرکز تأمین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران و کشورهای منطقه است. از جمله فعالیت های مهم مرکز منطقه ای می توان به برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه های اطلاعاتی، انتشارگزارش های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش های داخلی و منطقه ای در حوزه های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد».

رئیس رایسست تصریح نمود: «این مرکز در حال حاضر بیش از ۸ میلیون مدرک علمی در پایگاه های اطلاعاتی مختلف خود از جمله مقالات نشریات و همایش ها، کتاب ها، گزارش های طرح های تحقیقاتی کاربردی و پایان نامه ها در کلیه حوزه های موضوعی از جمله علوم انسانی، فنی و مهندسی، پزشکی، کشاورزی و … و به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی بوده که به صورت الکترونیکی بصورت IP-Based در اختیار اعضای هیأت علمی و دانشجویان این دانشگاه قرار می‌گیرد».

وی افزود: «بر اساس تفاهم نامه همکاری میان مرکز منطقه ای و دانشگاه سمنان، ضمن ایجاد امکانات مناسب جهت استقرار شاخه مرکز منطقه ای، امکان ارائه خدمات اطلاع رسانی علمی به اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه بدون محدودیت فراهم شده و دسترسی مستقیم به منابع علمی پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای ایجاد خواهد شد».
دهقانی خاطر نشان کرد: «ایجاد شاخه مرکز منطقه ای در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور یکی از موثرترین راهکارها برای تحقق اقتصاد مقاومتی بخصوص در شرایط تحریم است زیرا در این صورت امکان تبادل مدارک علمی فی مابین و اشتراک گذاری منابع علمی مختلف از قبیل کتاب های تخصصی، مقالات مختلف علمی منتشر شده در مجلات معتبر و یا همایش های علمی، گزارش های فنی و پژوهشی، پایان نامه ها و غیره، فراهم آمده و باعث صرفه جویی در تأمین بودجه و اعتبار منابع علمی مورد نیاز دانشگاه ها خواهد شد». دکتر دهقانی بیان کرد: «مجموعه رایسست و ISC همواره به دانشگاه سمنان به عنوان یک دانشگاه تاثیر گذار و مهم در سطح ملی نگریسته و خوشحال خواهیم شد بتوانیم خدمات خود به این مجموعه را بیش از پیش ارتقا دهیم».

سپس دکتر محمدرضا صالحی و دکتر منصور حقیقت به ترتیب معاونان پژوهش و فناوری مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  به معرفی شرایط استفاده از خدمات رایسست و ISC پرداخت وهمکاری در چاپ ، انتشار و توزیع نشریات معتبر علمی دانشگاه، حمایت مالی و معنوی از برگزاری همایش های ملی و بین المللی، برگزاری کارگاه های علمی در دانشگاه ها یا به صورت ویدیو کنفرانس به منظور آموزش اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه، انجام طرح های مشترک تحقیقاتی و فراهم آوردن امکان دسترسی به پایگاه های مختلف اطلاعاتی رایسست از طریق شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در دانشگاه سمنان را از عمده ترین زمینه های همکاری رایسست با دانشگاه سمنان دانست.

در ادامه رئیس اداره همکاری های علمی بین المللی رایسست و ISC با اشاره به فعالیت مرکز منطقه ای در سه حوزه کلان، تهیه منابع اطلاعاتی، پردازش منابع اطلاعاتی، تولید پایگاه های اطلاعاتی جامع و در نهایت توزیع اطلاعات در سطح کشور و همچنین کشورهای منطقه ، پایگاه های اطلاعاتی این سازمان و شاخه های ملی و بین المللی آن را پاسخگوی بخش اعظم نیازهای پژوهشی محققان کشور و منطقه دانست.
دکتر فلاحتی فومنی با اشاره به نمایه سازی بیش از ۸ میلیون مدرک در حوزه های گوناگون موضوعی و به زبان های مختلف، به تشریح همکاری های گسترده مرکز منطقه ای با کرسی های زبان و ادب فارسی در سراسر جهان  و با کشورهای منطقه در زمینه های علمی، پژوهشی و  فناوری پرداخت و از امکان هرگونه همکاری دانشگاه سمنان در این زمینه استقبال نمود.
در حاشیه این جلسه از بخش های مختلف مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  و همچنین موزه قرآنی بازدید به عمل آمد و در پایان و در طی یک نشست خبری و با حضور صدا و سیمای استان فارس تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و  فناوری میان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از یک طرف و دانشگاه سمنان از سوی دیگر به امضای دکتر محمد جواد  دهقانی رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)و دکتر مسعود نصیری رئیس دانشگاه سمنان رسید.

لازم به ذکر است که در سال 1395 شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) با حضور سازمان دکتر محمدجواد دهقانی رئیس رایسست و سرپرست ISC در دانشگاه سمنان افتتاح شد که بر همین اساس، امکان درج اطلاعات و متن کامل منابع علمی مانند: مقالات، مجلات، مجموعه مقالات، کنفرانس ها، متن و چکیده ی طرح های تحقیقاتی و پایان نامه هایی که در دانشگاه سمنان تولید و منتشر گردیده است جهت نمایه سازی در پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای وجود خواهد داشت و از این طریق تمامی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی امکان رویت و بهره برداری از این منابع علمی را دارند.

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به منظور خدمات رسانی بیشتر بیش از ۳۵ شاخه را در دانشگاه های مهم کشور و مراکز علمی تأسیس کرده و بدین ترتیب یک شبکه علمی پیوسته میان دانشگاه ها و مراکز علمی کشور فراهم شده است.

این مرکز همچنین دارای چندین شاخه در سایر کشورهای منطقه می باشد که در چند سال اخیر با هدف گسترش ترویج زبان و ادبیات فارسی مرکز منطقه ای نسبت به تأسیس شاخه  به منظور دسترسی به پایگاه و منابع اطلاعاتی فارسی خود در سایر دانشگاه های دارای کرسی زبان فارسی اقدام کرده است.

گروه خبری :همه خبر های دانشگاه, پژوهشی و فناوری 1398/06/27 ساعت :١٤:٠٤ تعداد نمایش:1168 کد خبر:١٦٨٨٢

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 
 


 

آدرس دانشگاه : سمنان - روبروی پارک سوکان - پردیس شماره یک - سازمان مرکزی دانشگاه سمنان
کد پستی : 19111-35131    تلفن : 33654100-023         نمابر : 33321005-023
پست الکترونیکی روابط عمومی دانشگاه : news@semnan.ac.ir
تلفن روابط عمومی دانشگاه : 33654128-023

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه سمنان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا ملانع است.
Copyright © 2020 -Semnan university  All rights reserved