دوشنبه ٠١ مرداد ١٣٩٧ |

اطلاعیه ها

آمار بازدیدها

بازديدکنندگان اين صفحه :1569264
بازديدکنندگان امروز :9067
کل بازديدکنندگان :25180109
بازديدکنندگان آنلاين :25
زمان بارگزاري صفحه :0.0938

ثانيه

 

تقویم

اوقات شرعینسخه چاپي      ارسال به دوست    

   تولید آزمایشگاهی فوم‌های آلومینیومی ضربه‌گیر در دانشگاه سمنان

محققان دانشگاه سمنان موفق به تولید آزمایشی فوم‌های نانوکامپوزیت آلومینیومی شدند که قابلیت ضربه‌گیری آن‌ها به کمک فناوری نانو بهبود داده شده و در صنایع خودرو و تجهیزات الکترونیکی که در معرض بارهای دینامیکی قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان ، دکتر سید مهدی حسینی دانش آموخته‌ی مقطع دکترای دانشگاه سمنان  و یکی از تولید کنندگان این فوم ، در رابطه با اهداف دنبال شده در این طرح گفت: «در طرح حاضر با هدف افزایش کارایی فوم‌های آلومینیومی از نانوذرات سیلیسیم کاربید استفاده شده و این نانوذرات به‌صورت یکنواخت در زمینه‌ی فلزی به کمک یک فرایند مکانیکی-حرارتی پراکنده شده است.»
وی ادامه داد : با اعمال نانوذرات سیلیسیم کاربید درون زمینه‌ی فلزی، نسبت استحکام به وزن قطعه‌ی نهایی به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد که این موضوع کاهش مصرف فوم و متعاقب آن کاهش هزینه را در پی خواهد داشت.
وی با بیان اینکه  ماده‌ی اولیه‌ی فوم‌های تولید شده در طرح حاضر به‌وسیله‌ی فرایند پیوسته نورد و عملیات حرارتی تولید شده است افزود :  میزان استحکام دیواره‌ی سلول‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای در خواص مکانیکی نهایی فوم ایفا می‌کند که در این پژوهش تأثیر حضور نانوذرات سیلیسیم کاربید بر ساختار فوم آلومینیومی مورد بررسی قرار گرفته است.
حسینی اظهار داشت : پس از تولید ماده پیش‌ساخته‌ی فوم محصول نانوکامپوزیتی تولید شده جهت ارزیابی‌های فیزیکی و مکانیکی تحت آزمون‌های نانوسختی سنجی، سقوط آزاد، فشار استاتیکی و خمش سه‌نقطه و مودال محیطی قرار گرفت .
به گفته حسینی حضور و توزیع یکنواخت نانوذرات سرامیکی سیلیسیم کاربید در دیواره‌ی سلول‌ها موجب حذف ترک‌ها در فوم‌های نانوکامپوزیتی نسبت به فوم‌های بدون حضور نانوذرات شده و موجب شده تا خواص فشاری دینامیکی به میزان 48 درصد، انرژی جذب‌شده به میزان 35 درصد و خواص میراگری ارتعاش به میزان 77 درصد نسبت به فوم ساده‌ی آلومینیومی بهبود یابد.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر سید مهدی حسینی دانش آموخته‌ی مقطع دکترای دانشگاه سمنان و دکتر علی حبیب اله زاده- عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان است.
 نتایج این کار در مجله‌ی Materials Science & Engineering A با ضریب تأثیر 3/094 (جلد 670، سال 2016، صفحات 342 تا 350) منتشر شده است.
فوم‌های آلومینیومی امروزه کاربرد بسیاری در صنایع مختلف از جمله اتومبیل، هوافضا و .... دارد.


      

 

گروه خبری :همه خبر های دانشگاه, اعضای هیئت علمی    1396/04/26 ساعت :١١:٥٨     تعداد نمایش:2047    کد خبر:١١٦٢٧

  
 


 

آدرس دانشگاه : سمنان - روبروی پارک سوکان - پردیس شماره یک - سازمان مرکزی دانشگاه سمنان
کد پستی : 19111-35131    تلفن : 33654100-023         نمابر : 33321005-023
پست الکترونیکی روابط عمومی دانشگاه : news@semnan.ac.ir
تلفن روابط عمومی دانشگاه : 33654128-023

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه سمنان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا ملانع است.
Copyright © 2018 -Semnan university  All rights reserved